مقالات

مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

مهار بار و انواع تجهیزات مورد نیاز آن

از مهم‌ترین اصول ارسال و جابجایی بار، نحوه صحیح مهار بار است که باید به آن توجه ویژه شود. مهار کردن بار در حین حمل آن در حمل بار درون شهری و بین شهری نیازمند تخصص و مهارت ویژه است. بارگیری روی ماشین باربری بایستی براساس نوع و مشخصات بار انجام شود. در ادامه این مطلب از وب سایت باربری و اتوبار اطلس بار به معرفی اصولی‌ترین روش‌های حمل بار پرداخته‌ایم؛

تجهیزات مهار بار

انواع تجهیزات مورد کاربرد برای مهار بار عبارتند از؛

  • درب‌های کناری خودرو
  • اتصالات
  • نرده‌هایی برای محافظت بار
  • نرده‌های پوشش شده
  • غیره

خرابی و یا نقص هریک از این تجهیزات سبب می‌شود تا بار منحرف شود. استفاده از تجهیزات نگهداری در ماشین باربری کمک می‌نماید تا بتوان ساختار بار را به خوبی مهار نمود. برای مهار هرچه بهتر بار لازم است تا از گوه‌ها استفاده نمودو طناب روی آن‌ها کشید.

مهم‌ترین نکات در مهار بار

برای مهار کردن بار می‌توانید از زنجیر استفاده نمایید. در صورت توقف ناگهانی این زنجیرها می‌توانند بار را مهار نمایند. پس به سایر تجهیزات مهار کننده بار کمک خواهد کرد. در صورت ایجاد شک به بازار از جمله توقف ناگهانی استفاده از زنجیر از بروز خطرات احتمالی برای بار جلوگیری خواهد کرد. برای این منظور پیشنهاد می‌نماییم تا بندها را به‌طور متقاطع ببندید.

چادر خودرو به تنهایی ابزاری برای مهار بار نمی‌باشد. اگر بار احتمال جابجایی دارد لازم است تا از چادر استفاده نمایید. چادر کمک می‌نماید تا بار در مقابل شرایط جوی آسیب نبیند. برای حمل وسایل در باربری‌های بین شهری پیشنهاد می‌شود تا برای محافظت از بار از چادرهای برزنتی محکم استفاده نمود.

از ابزارهای مهار بار بهینه استفاده نمایید

برای استفاده هرچه بهینه‌تر از تجهیزات مهار بار لازم است تا موارد زیر را رعایت نمایید؛

لازم است تا در حین استفاده از طناب، زنجیر، تسمه‌های فولادی، سیم بوکسل و …. از کشنده‌های مکانیکی و رابط استفاده نمایید. برای بستن بار لازم است تا موارد زیر را لحاظ نمایید؛

حتما باید قبل از استفاده از این تجهیزات از دوام، ظرفیت و مقاومت آنها اطمینان کسب کنید. در صورت ضعیف بودن هریک از این تجهیزات ممکن است پاره شوند.

از زنجیر برای مهار بار استفاده نمایید

زنجیر یکی از بهترین تجهیزات در مهار بار می‌باشد. برای استفاده از زنجیر باید موارد زیر را رعایت نمایید. سالم بودن زنیجر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نتیجه لازم است تا از زنجیزهایی مانند موارد زیر استفاده نکنید؛

  • زنجیرهای حلقه شکسته و یا با حلقه‌های خرد شده
  • زنجیرهایی که دارای پریدگی، شیار، خراشیدگی و فرسودگی هستند.
  • وجود گره، پیچیدگی و یا خمیدگی در زنجیر
  • به هیچ عنوان نباید زنجیرها با سیم به هم متصل شوند.

توجه نمایید که برای افزایش میزان ظرفیت بسته بندی زنجیز لازم است تا شعاع انحنای گوشه بار بزرگتر از ضخامت زنجیر باشد. برای اتصال زنجیرها به بار و بارگیری لازم است تا حتما از قلاب‌های محم استفاده نمایید.

در صورت تمایل برای استفاده از جک لوی لازم است تا طول اضافی زنجیر حداقل برابر با ماکزیمم بازشدگی دهانه جک لوی باشد. در غیر اینصورت ایجاد کشش در زنجیر با استفاده از جک لوی سبب آسیب دیدن زنجیر و یا بسته نشدن جک لوی خواهد شد.

به هیچ عنوان از زنجیرهایی که برای مهار بار استفاده می‌شوند برای بلند کردن و یا تخلیه بار استفاده نکنید. در صورت استفاده از زنجیر برای بکسل وسایل نقطه سنگین، در صورت بروز مشکل در آن نباید از آن استفاده کرد.

برای مهار بار از تسمه استفاده کنید.

در صورتی تمایل برای استفاده از تسمه در مهار بار لازم است تا موارد زیر را لحاظ نمایید؛

در مورد یک پک نباید نیرو بسته بندی و کشش تسمه‌ها بیش از نصف حداقل مقا.مت تعیین شده باشد. در غیر اینصورت بار و بسته بندی آسیب خواهد دید. در صورتی که بار دارای سطوح لغزنده است نیاز است تا نیروی بسته بندی نیز بالا باشد. در نتیجه پیشنهاد می‌شود برای مهار این گونه بارها از تسمه‌های فولادی استفاده نمایید. توجه کنید که نباید بندها را با گره و یا وسایل دیگر به کفی متصل نمایید.

نکات مهم در استفاده از سیم بکسل

سیک بکسل به هیچ عنوان نباید در نزدیکی بندها و رابط‌ها خم شوند. نزدیکترین نقطه برای خم کردن سیم بکسل به منظور مهار کردن بار را می‌توان حداقل سه برابر قطر سیم از بست‌های دانست. حتما به ظرفیت سیم بکسل توجه ویژه ای داشته باشید. اگر می‌خواهید در سیم بکسل ایجاد کشش نمایید لازم است تا حتما از بست تنظیم دو طرفه، تنگ راست و چپ استفاده کنید.

در شرکت اطلس بار با سالها دانش و تخصص در ارائه خدمات باربری، تمامی این موارد را برای شما عزیزان لحاظ می‌نماییم. تضمین می‌نماییم که اثاثیه و بار شما را به سلامت به مقصد خواهیم رساند.