مقالات

نورپردازی خانه و ایده ها و نکات تأثیرگذار یک نورپردازی حرفه ای

نورپردازی خانه

از اثرگذارترین بخش های طراحی داخلی می توان به نحوه و ایده ها نورپردازی خانه و  نکات تأثیرگذار یک نورپردازی حرفه ای اشاره نمود. هر بخش از خانه نیاز دارد تا بسته به دکوراسیون خود نورپردازی صحیحی داشته باشد. فرضا به هیچ عنوان صحیح نیست که شما برای اتاق خواب نورپردازی مشابه با سالن پذیرایی تان انجام دهید. توجه کنید که نکات تاثیرگذار نورپردازی حرفه ای و انتخاب صحیح روشنایی فضا اهمیت بسزایی در دکوراسیون شما دارد. و تنها نمی توان دکوراسیون را شامل انتخاب مبلمان و اثاثیه منزل دانست.

چرا نورپردازی در دکوراسیون خانه مهم است؟؟؟

روشنایی و انجام نورپردازی صحیح یک خانه عنصر بسیار مهم در طراحی آن به شما میرود. چراکه نورپردازی تاثیر بسزایی در :

 • ایمنی منزل شما
 • نحوه انجام کارها
 • ایجاد فضای سرگرمی
 • افزایش زیبایی منزل شما
 • روشی مناسب برای تغییر اساسی در دکوراسیون منزل و سایر موارد دیگر دارند.

در این راستا به چهار نکته اساسی باید توجه کنیم:
1.    انتخاب منابع مناسب نور
2.    تعیین میزان نور موردنیاز
3.    انتخاب محل مناسب برای نصب منابع
4.    چگونگی استفاده از منابع نور در طراحی دکوراسیون داخلی
پیش از اقدام به هر کاری ابتدا باید هدف خود را از نورپردازی هر بخش از خانه مشخص نماییم.

هدف از نورپردازی خانه

اهداف زیادی می‌توان برای نورپردازی خانه در نظر گرفت.
اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین آن‌ها می‌تواند دلایلی باشد که ما چرا از نور در منزل خود استفاده می‌کنیم. روشنایی به‌ویژه در ساعت‌های شب به ما در انجام بهتر کارها کمک می‌کند. در واقع بدون نور مناسب بسیاری از کارها انجام نمی‌شود بنابراین از نورپردازی برای بهبود دید استفاده می‌شود. همچنین روشنایی نوعی احساس امنیت در خانه به وجود می‌آورد.
انسان‌ها تاریکی را دوست ندارند.
و احساس ترس و ناامنی در تاریکی افزایش پیدا می‌کند.
برجسته‌سازی یک فضا از دیگر اهداف نورپردازی است.
شما می‌توانید با یک نورپردازی مناسب جو دلخواهتان را در فضای موردنظر به وجود آورید. ازاین‌رو تغییر روحیه و فضای منزل یکی دیگر از اهداف نورپردازی منزل است. اگر شما بودجه کافی برای تغییرات اساسی در دکوراسیون منزل خود را ندارید به‌سادگی با تغییر روشنایی منزل می‌توانید تغییرات بسیار جالب‌توجهی در فضای منزل به وجود آورید.  ما در اینجا به دو دلیل مهم و اساسی که دربرگیرنده نکات اساسی نورپردازی گفته‌شده در بالا نیز هست اشاره می‌کنیم:

1- تأمین امنیت منزل

حفظ امنیت منزل یکی از موارد مهمی است که باید توجه اساسی به آن داشته باشید با یک نورپردازی مناسب می‌توانید تا اندازه‌ای امنیت را به خانه خود بیاورید. اگر به‌تازگی به خانه جدیدتان اسباب کشی کرده‌اید حتماً نگاهی دوباره به نورپردازی منزلتان داشته باشید و پیاده‌رو و ورودی خانه خود را به‌خوبی نورپردازی نمایید. روشنایی کم بیرون خانه می‌تواند خانه شما را به هدفی برای مزاحمان تبدیل نماید.

قطعا نورافکن های بسیار بزرگ و با نور زیاد نمی توانند انتخاب مناسبی باشند و همچنین هزینه بالایی را برای شما خواهند داشت. لازم به ذکر است نور بیش از حد می تواند سبب شکایت همسایه هایتان نیز شود. پس بهتر است تا زیاده روی نکنید. از لامپی استفاده کنید که قادر باشد اطراف خانه شما را نور ملایمی بخشد.

2- افزایش کاربری فضا

نورپردازی و استفاده از وسایل روشنایی در هر بخش از منزل کاملاً متفاوت از دیگر بخش‌ها است. برای اینکه روشنایی بهینه‌ای داشته باشید باید برای هر قسمت از منزل خود به‌صورت جداگانه طرح‌ریزی نمایید. بنابراین پیش از هر کاری ابتدا از خود بپرسید که از این اتاق چه استفاده‌ای قرار است داشته باشیم.

وظیفه هر اتاق را در نظر بگیرید و بر اساس آن نورپردازی مناسبی انتخاب کنید.
برای این کار ابتدا یک نور عمومی که وظیفه آن روشنایی کلی اتاق است انتخاب می‌شود. پس‌ازآن روشنایی خاصی که برای اتاق در نظر گرفته‌اید پیاده‌سازی می‌شود که با توجه به وظیفه آن بخش انتخاب می‌شود. برای مثال چراغ‌های روشنایی زیر کابینت‌ها یکی از انواع روشنایی است که علاوه بر روشنایی عمومی به کاربردی‌تر شدن این قسمت از آشپزخانه کمک می‌کند. نورپردازی در اطراف یک شیء خاص مثل یک مجسمه نوع دیگر روشنایی است که برای برجسته کردن و نشان دادن اهمیت آن شیء استفاده می‌شود. یک نوع این روشنایی چراغ‌های دیواری می‌باشند. برای آشنایی با روشنایی بهینه خانه خود می‌توانید با یک شرکت نورپردازی مشورت نمایید.

منابع نورپردازی در طراحی داخلی را چگونه انتخاب کنیم؟

نورپردازی بد منزل در طراحی داخلی می‌تواند باعث شود خانه قدیمی‌تر از آنچه هست به نظر آید. یکی از مهم‌ترین موارد برای نورپردازی منزل انتخاب منابع نور مناسب است. خوشبختانه نورپردازی پروژه‌ای است که در یک آخر هفته به‌سادگی انجام می‌شود و به زمان زیادی نیاز ندارد. شما می‌توانید در انتهای بازسازی منزل پروژه روشنایی خانه را انجام دهید همچنین منابع نوری مختلفی وجود دارد که شما با یک هزینه بسیار مناسب می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. صرفه‌جویی در هزینه‌ها و نیز انتخاب مناسب و درست منابع نوری که با کمترین میزان انرژی بیشترین بازدهی را داشته باشد اهمیت زیادی دارد.

نورپردازی سقف و مواردی که باید در نظر داشته باشید

در نورپردازی سقف خانه به منابع نوری زیر را در نظر داشته باشید:

 • جلوگیری از ایجاد سایه در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی
 • نورپردازی پنهان برای سقف‌های بلند و دکور مدرن
 • توجه به نورپردازی اتاق‌خواب کودکان برای جلوگیری از ترس و حرکت آسان‌تر آن‌ها در تاریکی
 • استفاده از لوستر مناسب برای ناهارخوری و نشیمن

کیفیت نور مسئله بسیار مهمی در نورپردازی در معماری است که اغلب نادیده گرفته می‌شود
اما واقعیت این است که:

 • میزان و شدت نور
 • نوع منبع نور
 • و میزان مصرف انرژی
 • همه و همه مواردی هستند که در نورپردازی خانه باید به آن‌ها توجه داشت.

جابجایی منابع نور و روشنایی در جابجایی منزل

یکی از مسائل مهم در زمان جابجایی منزل و رفتن به خانه‌ای دیگر این است که آیا می‌توان منابع نور و روشنایی را نیز جابجا نمود یا خیر؟ اگر شما برای خرید یک لوستر یا یک آباژور زیبا زمان زیادی صرف کرده‌اید و به آن علاقه زیادی دارید احتمالاً تمایل دارید در زمان اثاث کشی آن را نیز با خود به خانه جدید ببرید و در آنجا نیز از زیبایی لوستر و چراغ خود استفاده نمایید. این کاملاً طبیعی است که شما بخواهید وسایل روشنایی خود را که با صرف هزینه تهیه کرده‌اید با خود حمل کنید اما باید بدانید که هر منبع نوری را نمی‌توانید جابجا کنید زیرا شما با جابجایی احتمالاً به منابع نوری جدید نیاز دارید که با دکوراسیون خانه جدیدتان مطابقت داشته باشد
و منابع نوری قبلی هرچقدر هم زیبا باشد شاید نتواند نیازهای شما را در منزل جدید برآورده نماید.
به‌هرحال اگر تصمیم به حمل اثاثیه مرتبط با نورپردازی منزل هستید می‌توانید با اتوبار و باربری اطلس بار تماس بگیرید. این شرکت در زمینه بسته بندی لوستر, آباژور و انواع لامپ و وسایل روشنایی دیگر تخصص دارد و بهترین وسایل بسته بندی را در اختیار شما قرار می‌دهد.