بیمه کالا و بارنامه رسمی

یکی از دغدغه های صاحبین کالا هنگام نقل و انتقال و جا به جایی، حفظ سلامت وسایل حین جا به جایی می باشد. اتوبار و باربری اطلس بار جهت جلب اطمینان و اعتماد مشتریان خود در کنار سرعت بالای ارائه خدمات، امنیت و راحتی در جابه جایی، برای مشتریان بیمه کالا و بارنامه رسمی حمل و نقل معتبر ارائه می نماید. بیمه یکی از قدیمی ترین روش های تضمین کننده کیفیت خدمات بوده و تا کنون پرجا مانده است. در ادامه انواع بیمه حمل و نقل را معرفی می نماییم.

بیمه حمل و نقل کالا چیست ؟

بیمه باربری و حمل و نقل کالا، به ضمانت نامه ای گفته می شود که بیمه کننده در برابر دریافت مبلغی از بیمه گذار، تعهد می دهد در صورتی که ضمن جا به جای از مبدا تا مقصد، کالا آسیب ببیند و دچار خسارت شود، تمام خسارت را جبران نماید و هزینه ها را به صاحب کالات بپردازد. مبلغ بیمه  کالا با توجه به نوع وسایل، سرمایه، مکان مبدا و مقصد، پوشش مورد درخواست و ... دارای نرخ و شرایط گوناگونی می باشد.

اصطلاحات عمومی بیمه کالا

اصطلاحات زیر در شرایط عمومی به صورت زیر تعریف می گردند:

بیمه گر: شرکت بیمه ای که مشخصات آن در بیمه نامه درج می شود و با دریافت حق بیمه، متعهد به جبران خسارت های احتمالی طبق شرایط درج شده در بیمه می باشد

بیمه گذار: به فرد حقیقی یا حقوقی ذکر شده در بیمه نامه که خریدار بیمه است و تعهد می دهد حق بیمه کالا را پرداخت نماید.

ذی نفع: فردی که طبق درخواست بیمه گذار نام او در بیمه نامه درج می گردد و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می شود.

حق بیمه: مبلغی که در بیمه نام ذکر می شود و بیمه گذار، وظیفه دارد آن را هنگام صدور بیمه کالا و به ترتیبی که در بیمه نامه ذکر شده است ،به بیمه گر پرداخت نماید.

موضوع بیمه: موضوع ضمانت نامه، همان اموال ذکر شده در جدول مشخصات می باشد.

فرانشیز: بخشی از هر خسارت می باشد که میزان آن در بیمه نامه تعیین شده و برعهده بیمه گذار می باشد.

انواع بیمه کالا

برای کالا و اموال اشخاص بسته به نوع جا به جایی و موارد دیگر انواع بیمه حمل و نقل رامی توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

بیمه بابری داخلی

این نوع ضمانت نامه برای امور مربوط به باربری های داخل کشور نظیر اتوبار و باربری اطلس بار پاسارگاد که به صورت درون شهری و بین شهرستان ها جا جا به جایی بار و کالا انجام می دهد، صادر می گردد. این نوع بیمه خود شامل در چندین نوع می باشد:

بیمه نامه های عمومی

این نوع بیمه کالا، پیش آغاز فرایند حمل کالا، نیاز به صدور بیمه نامه از سوی بیمه گر و مراجعه به بیمه گذار نمی باشد. این ضمانت نامه از ساده ترین نوع بیمه بوده و مطابق آن مسائلی نظیر حقوق طرفین، شرایط بیم، روش حمل کالا و هزینه های بیمه به صورت کامل و شفاف تعیین می گردد.

بیمه نامه ساده

این نوع بیمه برای حمل کالاهای خاص مورد استفاده می باشد و عموما برای وسایلی با تعداد کم و تنوع نسبتا پایین کاربرد دارد. توصیه می کنیم پیش از اقدام به استفاده از این بیمه، اطلاعات کافی در ارتباط با این نوع بیمه و شرایط شرکت های حمل و نقل و بیمه داشته باشید.

بیمه کالا پوشش باز

این نوع ضمانت نامه، طبق توافق بین بیمه گر و بیمه گذار نیاز نیست، حق بیمه به صورت یک جا پرداخت شود و در مدت زمان های مشخص طبق توافق نامه پرداخت هزینه ها انجام می گیرد.

بیمه باربری صادرات - واردات

این نوع بیمه برای بیمه کالا هایی که از کشور خحارج شده با به کشور وارد می شوند کاربرد دارد. این نوع ضمانت نامه بسیار حساس بوده و برای تجار و شرکت های بازرگانی بین المللی داخلی و خارج از کشور از همیت بالایی برخوردار است. شرایط و قوانین این نوع بیمه در بندهای گوناگونی درج شده و شامل مواردی نظیر : دزدی، آتش سوزی، انفجار، به دریا ریختن کالا (از کشتی های حمل بار) و موارد مشابه دیگر می باشد

بیمه جا به جایی با  ترانزیت

این نوع بیمه جهت بیمه کالا و اجناسی که مبدا و مقصد آن ها کشورهای خارجی هستند و کالا تنها از کشور ایران عبور می کند صادر می شود. برای نمونه فرض کنید باری از ترکیه به مقصد پاکستان به صورت زمینی قرار است فرستاده شود. برای حمل بار به صورت ترانزیت و زمینی، مجوزی صادر می گردد که هنگام برای ورود و خروج جهت امور گمرک اهمیت دارد.

چرا بیمه

شركتها و موسساتی که در زمینه حمل و نقل داخلی فعالیت دارند بر اساس قانون تجارت و ساير مقررات مربوطه موظف هستند تا هر نوع محموله و کالایی را كه توسط ارسال كنندگان و يا صاحبان كالا جهت حمل به مقاصد مورد نظر به آنها واگذار مي شود، صحيح و سالم به مقصد برسانند. خطرات متعددی ممکن است در حین جابجایی به خصوص در جاده های بین شهری در کمین کالا و بار باشد. جبران خسارت های احتمالی از این پیشامدهای غیر مترقبه از جمله تصادف، واژگوني ، آتش سوزي و ....بر عهده موسسات حمل و نقل مي باشد. بيمه نامه موجب ايجاد اطمينان و آسودگي خاطر ارسال کنندگان بار و نیز شرکت ها می شود.

از این رو بسیار عاقلانه است که در هنگام جابجایی حتما بار خود را توسط شرکت بیمه نمایید. ارائه بیمه نامه تفاوتی است میان یک شرکت خوب و مدرن با یک شرکت بی کیفیت. تمامی کالاهای تجاری و اثاثیه منزل و محموله های سبک و سنگین تحت پوشش بیمه حمل می گردد. بیمه نامه اطلس بار پاسارگاد ، ضمانت کیفیت کار ما به شما است. جهت اطلاع از چند و چون بیمه نامه کالا و بارنامه در حمل کالا کافیست با ما در تماس باشید. مشاوران ما آماده اند تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند. افـتخار ما ارائـه کیفیت همیــشگی به مشتریانمان است.

                                                      بیمه نامه