مهم ترین نکات جهت خانه تکانی آشپزخانه برای نوروز

مهم ترین نکات جهت خانه تکانی آشپزخانه برای نوروز

خانه تکانی یکی از رسم و رسومات ایرانی‌ها است که چند ماه قبل از شروع سال جدید خانواده‌ها شروع به انجام دادن آن می‌کنند. در این زمان نیز که در حال نزدیک شدن به عید نوروز هستیم بسیاری از افراد دغدغه این موضوع را دارند تا هرچه سریع‌تر خانه تکانی شب عید را انجام دهند، به همین دلیل به دنبال راه و روش‌هایی هستند که به این کار سرعت ببخشند. بیشتر افراد برای انجام آن شروع به زیر و رو کردن اتاق‌ها و تمامی فضاهای خانه می‌کنند و همین موضوع باعث خستگی بیش از حد آنها می‌شود.

قلب هر خانه آشپزخانه آن است که می‌توان سخت‌ترین بخش خانه تکانی را نیز مربوط به آن دانست، به دلیل اینکه در آشپزخانه‌ها همه نوع اسباب و اثاثیه وجود دارد که برای تمیز کردن هرکدام باید راهی جداگانه را پیش گرفت مانند کابینت‌ها، سینک، شیرآلات، یخچال و فریز، اجاق گاز، ظروف چوبی و کریستالی و چندین مورد دیگر که در صورت استفاده از روش و مواد اشتباه در تمیز کردنشان ممکن است به آنها آسیب وارد بشود. برای رفع این دغدغه خانوده‌ها، در ادامه این مطلب به بیان روش‌های خانه تکانی آشپزخانه برای چند مورد از وسایل آن می‌پردازیم.

تمیز کردن یخچال در خانه تکانی آشپزخانه

یکی از اثاثیه مهم و ضروری در خانه‌ها یخچال است که تمیز نگه داشتن آن به دلیل اینکه با مواد غذایی تماس مستقیم دارد از اهمیت بالاتری نسبت به سایر وسایل برخوردار است.تمیز کردن یخچال و فریز نباید تنها سال به سال و قبل از سال نو انجام بشود بلکه الزامی است هر چند وقت یکبار در صورت کثیف شدن طبقات و یا احساس بوی نامطبوع، آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن یخچال اولین کاری که باید انجام بدهید قطع کردن برق آن است، سپس تمامی مواد غذایی را خارج کنید. این زمان بهترین فرصتی است که می‌توانید تاریخ مواد غذایی را چک کنید و در صورتی که تاریخ انقضایشان گذشته است آنها را دور بریزید و یخچال را خلوت کنید. قفسه و طبقات یخچال را خارج کنید و با استفاده از آب گرم و مواد شوینده آنها را بشویید و کنار گذاشته تا خشک بشوند. در این فاصله برای تمیز کردن داخل یخچال می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب بهره ببرید و از تمیز شدن یخچال خود لذت ببرید.برای تمیز کردن درب و سایر قسمت‌های خارچی نیز از دستماب مرطوب و مواد شوینده استفاده کنید.

تمیز کردن فریزر

برای تمیز کردن یخچال فریزر نیز همین مراحل را انجام دهید ولی اگر فریزر شما برفک دارد ابتدا صبر کنید تا برفک‌ها آب بشوند و بعد شروع به تمیز کردن بکنید. به هیچ وجه برای سریعتر انجام شدن این پروسه از کاردک استفاده نکنید اگر خیلی عجله دارید می‌توانید یک ظرف آب جوش را درون فریزر قرار دهید و با از سشوار برای آب کردن برفک‌ها استفاده کنید.

نکته‌ی بسیار مهم که باید به آن توجه کنید عدم استفاده از مواد سفید کننده قوی برای شستشوی یخچال‌ها است.به دلیل اینکه باعث از بین رفتن جلای آنها می‌شود برای اینکار از مواد شوینده معمولی استفاده کنید و مطمئن باشید این مواد شما را راضی نگه می‌دارند.

ترفندهای تمیز کردن اجاق گاز

یکی از وسایل آشپزخانه که به وفور کثیف می‌شود و مرتب باید آن را تمیز کرد اجاق گاز است. همیشه شاهد لکه‌های غذا مانند روغن، شیر و ... بر روی اجاق گاز هستیم که ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند. اما در خانه تکانی شب عید بهتر است تمیز کردن گاز را اصولی‌تر از همیشه انجام بدهید. برای اینکار میتوانید از 3 روش استفاده کنید که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم:

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن گاز

برای به کاربردن جوش شیرین آن را در آب گرم بریزید و یک محلول غلیظ از آب و جوش شیرین تهیه کنید مقداری از آن را روی صفحه گاز بریزید و بعد شعله و شبکه‌ها را در این محلول ریخته و 20 دقیقه به آن زمان بدهید سپس با استفاده از یک مسواک بلا استفاده درزها و منافذ این وسایل را تمیز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز با سرکه در خانه تکانی آشپزخانه

برای استفاد از سرکه نیمی از ظرف را آب گرم بریزید و نیم دیگر را سرکه سفید، سپس شعله‌های گاز را جدا کنید تا هم راحت‌تر بتوانید شعله‌ها را تمیز کنید و هم فضای بیشتری برای تمیز کردن صفحه گاز داشته باشید.محلولی که تهیه کردید را بر روی صفحه و شعله‌ها اسپری کنید و بعد با استفاده از مسواک و اسفنج آنها را تمیز کنید.

آمونیاک راه‌حل آخر برای تمیز کردن گاز

گاهی لکه‌های سرسختی روی اجاق گاز وجود دارد که با دو روش قبلی امکان پاک کردن آنها وجود ندارد در این شرایط می‌توانید از آمونیاک استفاده کنید.قبل از استفاده حتما دستکش بپوشید و بعد مقداری از آمونیاک را با آب رقیق کنید. شعله و شبکه‌ها را درون آن قرار بدهید و حدود 24 ساعت صبر کنید تا این وسایل تمیز شوند.

پاک کردن چربی روی هود در خانه تکانی

برای تمیز کردن و زدودن چربی‌های روی هود آشپزخانه می‌توانید از جوش شیرین و یا سرکه استفاده کنید. اگر گزینه‌ی انتخابی شما جوش شیرین است مقداری از آن را با آب ترکیب کنید به نحوی که خمیر بدست بیاید.خمیر را روی مسواک بگذارید و روی لکه‌ها بکشید و بعد با دستمال یا اسفنج خمیرهای باقی مانده روی هود را تمیز کنید. البته می‌توانی به جای اینکار مقداری جوش شیرین را در آب گرم حل کنید، روی هود اسپری کنید و بعد با مسواک و پارچه آنها را پاک کنید.

سرکه سفید یکی از موادی است که برای تمیزکاری و خانه تکانی بسیار به شما کمک می‌کند برای تمیز کردن لکه‌های هود می‌توانید مقدار مساوی از سرکه سفید و آب را ترکیب کنید، روی لکه‌ها اسپری کنید دقایقی صبر کنید تا لکه‌ها و چربی‌های سخت حل بشوند بعد با استفاده از دستمال نرم روی آنها بکشید تا پاک بشوند.


فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد