مهار بار و روشهای اصولی در حفظ امنیت بار در زمان جابجایی

مهار بار و روشهای اصولی در حفظ امنیت بار در زمان جابجایی

مهار بار از هر نوعی که باشد در زمانی که قصد ارسال و جابجایی بار را داریم یکی از اصول حمل بار ایمن است. مهار کردن کالای مورد حمل روی ماشین باربری در زمان حمل و نقل جاده ای چه داخل شهری و چه حمل بار بین شهری نیاز به  مهارت و تخصص دارد تا به صورت اصولی انجام شود و بتوان امنیت بار را تامین نمود.  بارگیری بار روی ماشین های حمل بسته به نوع بار و بر اساس مشخصات بار انجام می شود. در اینجا به ابزارهایی که برای مهار بار های مختلف نیاز داریم اشاره می کنیم:

وسايل و تجهيزات مهار بار

مهار کننده های بارگیر باید از نظر ساختار و تجهیزات شامل انواع:

  • اتصالات
  • درب های کناری
  • نرده های محافظت کننده جلو
  • سقف و پوشش نرده ای
  • و سایر موارد

در وضعیت مطلوبی باشند.
زیرا اگر هر یک از این موراد دچار نقص باشد می تواند باعث انحراف بار و سقوط آن گردد. استفاده از ساختار بارگیر برای مهار کردن بار در وسایل نقلیه خاص باید با توجه به ظرفیت آن و متناسب با ابعاد بارگیر انجام شود. تجهیزاتی که برای نگهداری بار در ماشین باربری به کار می رود باید بتواند در مقابل فشارهای وارده از طرف بار و بندها مقاومت نماید. برای حمل بار هایی مثل ورق ها به صورت فله ای باید ماشین حمل و نقل به جاستون در کنار کفی مجهز باشد تا ستون ها در آن جای بگیرند.
سطوح گوه ها باید از اصطکاک کافی و قابلیت اتصال به بند برخوردار باشند.
بندها گوه را به وسیله نقله متصل می نمایند.

نکات لازم در مهار بار

در زمانی که محافظ ها برای مهار بار به اندازه کافی محکم نباشند می توان به بستن زنجیر به بالا و کناره ها ظرفیت این تجهیزات را افزایش داد. زنجیر می تواند بار را از شوک های ناشی از توقف ناگهانی محافظت نماید و کارایی تجهیزات مهار بار را افزایش دهد. دیوره های کناری را باید با بند و به طور متقاطع به بارگیر بست به این ترتیب می توان از حرکت جانبی بار جلوگیری نمود.
چادر ها نمی توانند به تنهایی به عنوان ابزاری برای مهار بار مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه به همین منظور طراحی و تولید شده باشند. از چادر می توان برای مهار بارهای سبک استفاده نمود. اما در مورد بارهایی که احتمال جابجا شدن آنها وجود دارد باید برای استفاده از چادر تمهیدات خاصی اندیشید. شرایط جوی مثل باد , باران , گرد و غبار و خاک می تواند باعث آسیب رساندن به کالا و بار داخل ماشین حمل بار شود از این رو استفاده از چادر های برزنتی در این شرایط می تواند برای مهار بار ایمن و حفظ کیفیت بار بسیار مناسب باشد. برای تعیین ظرفیت مهار و نگهداری بار با استفاده از چادر باید میزان انحراف از بغل هر یک از بخش های آن به 100 میلی متر از هر طرف محدود شود.

استفاده بهینه از ابزارهای مهار بار

برای استفاده بهینه از ابزارهای مهار و نگهداری بار بهتر است موارد زیر رعایت شود:
در هنگام استفاده از:

  • طناب
  • زنجیر
  • تسمه های فولادی
  • و سیم بکسل

که از بندهای متداول برای بارگیری می باشند باید از کشنده های مکانیکی و رابط استفاده نمود.
در این زمان بهتر است موارد زیر رعایت شود:
پیش از استفاده از این تجهیزات باید ظرفیت , مقاومت و عمر مفید آنها توسط ناظر بارگیری بار بررسی شود. همه بندها نیاز به کشنده های مکانیکی و رابط دارند. این تجهیزات باید به گونه ای طراحی شوند که هنگام کشیدن بند , بند رها نشود و برای فردی که در حال کار با این بندها است هیچ گونه پس زنی نداشته باشد.
ارزیابی و دوام و مقاومت بندها و طناب ها باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

سطوح و بین رشته ها در هر متر از طول بندها و طناب ها باید مورد بررسی قرار گیرد. در طول بندها نباید هیچ گونه بریدگی و یا گره خوردگی وجود داشته باشد زیرا در اثر کشش ممکن است باز شود. پس از کشیدن بند ها کشش اولیه آن پس از مدت کوتاهی آزاد می شود و طناب باید مجدد کشیده شود.

استفاده از زنجیر در مهار بار

برای استفاده از زنجیرها در مهار بار رعایت موارد زیر ضروری است:
اگر در زنجیر مورد نظر یکی از نقص های زیر مشاهده گردد
برای بارگیری و مهار و نگهداری بار نباید از آن زنجیر استفاده شود:
1‐ حلقه هاي شكسته يا خورده شده
2‐ پريدگی، شيار، خراشيدگی يا فرسودگی در حلقه های زنجیر
3‐ گره خوردگی، پيچيدگی، خميدگی يا كشيدگی در طول زنجیر
زنجيرها را نبايد با سيم يا پيچ به بارگير متصل نمود
زيرا با ظرفيت زنجير سازگار نيستند.
 شعاع انحنای گوشة بار بايد بزرگتر از ضخامت زنجير باشد، در غير اين صورت، ظرفيت بسـته بنـدی زنجير تا 25 درصد كاهش مي يابد.  از قلاب باید برای اتصال زنجيرها به بار و بارگير استفاده شود .قلاب ها بايد به زنجيرهـای مناسـب و اندازة خود متصل شوند.
 برای استفاده از جک لوی توجه شود که طول اضافی زنجير بايد حداقل برابر ماكزيمم بازشدگي دهانه جك لوی باشد زیرا در غیر این صورت تلاش برای ايجاد كشش در زنجير (توسط جک لوی)منجر بـه صـدمه ديدن زنجير يا بسته نشدن جك لوی خواهد شد. از این جهت كه طول اضـافي در زنجيرهـای كوتـاه، كمتـر از دهانه جک لوی است استفاده از اين كشنده برای زنجير مناسب نيست.
 زنجيرهايی كه برای نگهداری و مهار بار استفاده مي شوند، هرگز برای بلند كردن يا تخليه بار نباید اسـتفاده شوند. اگر از زنجير براي بكسل كردن وسايل نقلیه سنگين استفاده شود، در صورت كشيدگی زنجير يا ايجاد هر مشكلی در آن، نبايد از آن استفاده نمود.

استفاده از تسمه در بستن بار

استفاده از تسمه در مهار بار

برای استفاده از تسمه در مهار بار بهتر است توصیه های زیر در نظر گرفته شود:
نیروی بسته بندی و کشش تسمه ها در مورد یک پک نباید بیشتر از نصف حداقل مقاومت تعیین شده باشد تا بار و بسته بندی آسیب نبیند. برای مهار کارامد بارهای با سطوح لغزنده نیاز به نیروی بسته بندی بالا دارد بنابراین برای بسته بندی و مهار این گونه بارها روی کفی باید از تسمه های فولادی استفاده شود.
بندها را نباید با گره یا وسیله دیگر به کفی متصل نمود.

برای استفاده از سیم بکسل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

سیم های بکسل نباید در نزدیکی بندها و رابط ها خم شوند. نزدیک ترین نقطه خمش در خم کردن سیم های بکسل جهت مهار بار باید حداقل سه برابر قطر سیم از بست ها و رابط ها فاصله داشته باشد. برای نگهداری بهتر از بار باید از سیم بکسل با ظرفیت متناسب تحمل بار در اتصالات و گره ها استفاده نمود. جهت ایجاد کشش در سیم بکسل باید از بست تنظیم دو طرفه , تنگ چپ و راست) استفاده کرد.
مهار بار و نگهداری از اثاثیه در زمان حمل اثاثیه در ماشین باربری توسط شرکت اتوبار و باربری اطلس بار متخصص در روشهای ایمن حمل بار با بهترین کیفیت و تحت نظارت کامل انجام می شود.


فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد