تاثیر اسباب کشی در کودکان در سنین مختلف

تاثیر اسباب کشی در کودکان در سنین مختلف

تاثیر اسباب کشی در کودکان یکی از مهم‌ترین مسائل برای خانواده‌هایی است که فرزندانی در سنین مختلف دارند و تصمیم به جابجایی خانه و تغییرات اساسی در محل زندگی خود می‌گیرند. تصمیم‌گیری در مورد جابجایی خانه، یک تحول بزرگ برای کل خانواده است، اما برای بچه‌ها می‌تواند به‌شدت تنش‌زا باشد. اسباب کشی با بچه‌ها می‌تواند کار بسیار مشکلی باشد و این مسئله برای جابجایی چالش دیگری به شمار می‌رود. توجه نمایید که شما به‌عنوان والدین این فرزندان وظیفه دارید تا کار آماده‌سازی کودکان برای جابجایی را انجام دهید. مقاله ما در مورد جابجایی منزل و تاثیر آن بر کودکان را تا انتها مطالعه نمایید تا با این فرایند بیشتر آشنا شوید.

آیا بیشترین تاثیر اسباب کشی در کودکان ایجاد می‌شود؟

تصميم مبنی بر تغییر خانه، تغييرات بزرگی برای کل خانواده ایجاد می‌نماید. اما درحالی‌که بزرگ‌سالان تمایل به تمرکز بر مشکلات عملی دارند، کودک بر تمام زیان‌هایی که این جابجایی به او وارد می‌کند، تمرکز می‌کند. این می‌تواند برای او شامل از دست دادن دوستان خود و یا یک محیط امن و آشنا باشد. تصمیم‌گیری در مورد این جابجایی، درنهایت، توسط بزرگ‌سالان گرفته شده است و کودک احساس خوبی به این قضیه ندارد، زیرا نمی‌تواند و نباید بر این تصمیم تأثیر بگذارد.
درجه استرس و تاثیر اسباب کشی در کودکان و حتی بزرگ‌سالان اغلب توسط همه افراد نادیده گرفته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که جابجایی لوازم خانه به  یکی از بزرگ‌ترین استرس‌هایی است که ما در زندگی‌مان با آن مواجه هستیم. به حدی که این استرس از استرس ایجاد اختلال روان‌شناختی پس از دست دادن کار، در زمان بیماری و طلاق و ... در نظر اکثریت افراد بیشتر است.
البته برنامه‌ریزی برای اسباب کشی و مدیریت آن می‌تواند تا حد زیادی از استرس ناشی از اثاث کشی بکاهد.

کاهش تنش‌ها و تاثیر اسباب کشی در کودکان

جهت مثبت نمودن تاثیر اسباب کشی در کودکان با بچه‌هایتان در مورد جابجایی منزل صحبت کنید و این کار را زودتر انجام دهید تا بتوانید از میزان تأثیرات منفی اثاث کشی بر فرزند خود بکاهید و او را بیشتر برای این منظور آماده کنید. با کودکان در مورد خانه جدید صحبت نمایید. برای این کار از حقایق و اطلاعات مناسب برای گروه سنی و سطح درک بچه‌ها در سنین مختلف استفاده کنید. بچه‌های کوچک دارای روحیه حساس‌تری هستند، بنابراین صبحت با آن‌ها در مورد حرکت فقط برای یک مدت کوتاه قبل از رفتن چیزی کاملاً متفاوت است. انتظار نداشته باشید یک کودک تمام شب را در مورد حرکت و عواقب آن صرف کند.
اگر یک کودک آماده صحبت باشد یا یک سؤال خاص داشته باشد، از این فرصت استفاده کنید و آماده پاسخگویی باشید.
حتی اگر یک کودک نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کدام خانه را بخرد و یا کدام شهر برای رفتن به آنجا انتخاب کند، او می‌تواند در موارد دیگری مانند انتخاب رنگ برای تزئین اتاق‌ها مشارکت داشته باشد. به‌این‌ترتیب آن‌ها بخشی از روند اثاث کشی را احساس خواهند کرد. و این به کاهش تاثیر اسباب کشی در کودکان کمک بزرگی خواهد نمود. در صورت امکان برای کاهش تاثیر اسباب کشی در کودکان ، کودک را قبل از رفتن به خانه جدید چندین بار به آنجا ببرید تا با خانه و محله جدید آشنا شود.
این امر اغلب باعث می‌شود تا همه‌چیز واقعی و آشناتر برای کودک باشد.

تاثیر اسباب کشی در کودکان و چگونگی واکنش آن‌ها

تاثیر اسباب کشی در کودکان متفاوت است.
بعضی از کودکان ممکن است چندان از اثاث کشی ناراحت نشوند.
و حتی ممکن است از آن بسیار هیجان‌زده باشند.
سایر کودکان ممكن است عکس‌العمل‌های متفاوتی بسته به سنشان داشته باشند.

اسباب کشی با کودکان


تاثیر اسباب کشی در کودکان کم سن ممکن است به‌صورت:

 • مکیدن انگشت شست
 • خیس کردن تخت
 • صحبت کردن با بچه‌های دیگر
 • چسبیدن مداوم به آغوش شما

باشد اما تاثیر اسباب کشی در کودکان بزرگ‌تر ممکن است به‌ صورت‎های زیر بروز کند:

 • امتناع از خوردن
 • بی‌خوابی و بی‌قراری
 • خجالت کشیدن
 • رفتارهای عصبی و تهاجمی

همچنین تاثیر اسباب کشی در کودکان در سن مدرسه ممکن است:

 • الگوهای خواب این کودکان را تغییر دهد
 • مشکلات تمرکزی پیدا کنند
 • معده درد و یا سردرد داشته باشند.

بعضی از کودکان به نظر می‌رسد که شخصیت خود را تغییر می‌دهند.
ناگهان دروغ می‌گویند یا سرقت می‌کنند.
این واکنش‌ها ازجمله واکنش‌های استرس‌زا ناشی از تاثیر اسباب کشی بر کودکان است. ازآنجاکه یک کودک همیشه نمی‌تواند درک آنچه در حال وقوع است یا احساسات پیچیده خود را بیان کند، این نشانه‌های استرس را نشان می‌دهد. همه بچه‌ها به غذای خوب، تغذیه و استراحت و خواب کافی نیاز دارند. ضروری است که کودک حداقل یک بزرگ‌سال در اطراف خود داشته باشد تا بتواند با آن‌ها وقت بگذراند و به آن‌ها فرصتی داده شود تا صحبت کنند.
در طول این دوره دشوار اما گذرا ، گذراندن زمان کافی والدین با کودک خود بسیار مهم است.

تاثیر جابجایی در کودکان

تاثیر اسباب کشی در کودکان زیر 5 سال چیست؟

بچه‌های کوچک زیر پنج سال به‌راحتی با اثاث کشی کنار می‌آیند.
حس امنیت آن‌ها به‌طور کامل به والدینشان بستگی دارد.
و معمولاً باوجود والدینشان در اطراف خود احساس امنیت می‌کنند.
برای کاهش تاثیر اسباب کشی در کودکان زیر 5 سال خود بهتر است کودکان را با استفاده از توضیحات ساده آماده کنید تا بتوانید آن‌ها را به‌طور مرتب تکرار کنید. در این سن، می‌توانید از داستان‌های مربوط به بچه‌های دیگر که در حال آماده شدن برای جابجایی وسایلشان به خانه جدید هستند صحبت کنید. هنگامی‌که زمان شروع بسته بندی وسایل و اثاثیه است، به کودک توضیح دهید که اسباب‌بازی‌های خود را فقط در جعبه قرار دهد، و تنها اسباب‌بازی‌های داخل کارتن حمل بار و بسته بندی شده را می‌توان به خانه جدید منتقل کرد. در غیر این صورت، کودک ممکن است نگران باشد که تمام اسباب‌بازی‌هایش ناپدید می‌شوند یا از آن‌ها دور شود. قول‌هایی ندهید که نمی‌توانید انجامشان دهید. به‌عنوان‌مثال، قول ندهید که وقتی کودک شما برای جابجایی اسباب منزل آماده می‌شود می‌تواند یک حیوان خانگی داشته باشد،
زیرا ممکن است این اتفاق نیفتد.
اگر والدین وعده‌ای به کودک بدهند، فرزندان به آن‌ها اعتماد خواهند کرد.
در این دوره سعی نکنید یک تخت جدید یا مبلمان دیگر بخرید.
چیزهای جدید احساس ناامنی ایجاد می‌کنند.
چیزهای قدیمی آشنا هستند و احساس امنیت در کودک به وجود می‌آورند و از تاثیر اسباب کشی در کوکان می‌کاهند. در صورت امکان، می‌تواند یک ایده خوب برای کودک باشد که روزها را با دوستان یا بستگان خود صرف کند. در غیر این صورت، ممکن است با این کار احساس دور بودن یا این‌که مادر و پدر خیلی سرشان شلوغ است به کودک دست بدهد.

تاثیر اسباب کشی در کودکان مدرسه‌ای چیست؟

قسمت مشکل کار زمانی است که شما یک کودک مدرسه‌ای دارید.
و مهم‌ترین دردسر شما این است که آیا آن‌ها مدرسه جدید خود را دوست دارند.
و دوستان جدیدی خواهند داشت یا خیر.
کودکان در مدرسه وقت زیادی را صرف می‌کنند، بنابراین مهم است که آن‌ها آن را دوست داشته باشند از این نظر تاثیر اسباب کشی در کودکان مدرسه‌ای نسبت به کودکان کم سن تر متفاوت است. قابل‌بحث است که آیا در طی سال تحصیلی اثاث کشی می‌کنید یا در تعطیلات تابستانی و کدام زمان بهتر است حرکت کنید تا از تاثیر اسباب کشی در کودکان و مشکلات آن بکاهید. اگر حمل اثاثیه منزل در طول تابستان اتفاق بیفتد، کودک زمان بیشتری برای استفاده از این فرصت دارد
و شروع تازه‌ای با بقیه بچه‌ها خواهد داشت.
اشکال این است که پس‌ازآن کودک شما بدون دوستان قدیمی خود تابستان را صرف می‌کند
و فرصت زیادی برای ایجاد موقعیت‌های جدید ندارد.
اگر این مورد است، سعی کنید همه‌چیز را سازمان‌دهی کنید تا کودک خسته و یا تنها نباشد. اگر می‌خواهید در اسباب کشی کودکانی شاد داشته باشید و از تأثیرات مخرب جابجایی بر آن‌ها بکاهید شناخت دقیق از روحیات فرزندتان ضروری است.

جابجایی با نوجوانان

تاثیر اسباب کشی در نوجوانان چیست؟

اثاث کشی با نوجوانان می‌تواند هم سخت‌تر و هم آسان‌تر از جابجایی با کودکان باشد.
یک نوجوان معمولاً می‌فهمد که چرا خانواده باید اثاث‌کشی کند و پیامدهای آن چیست.
اما جابجایی اسباب منزل ممکن است زندگی یک نوجوان را به هم بریزد و او را ناراحت کند.
یک تاثیر اسباب کشی در کودکان و نوجوانان که بسیار مهم است این است که آن‌ها اغلب گروهی از دوستان خود را از دست می‌دهند. دوستان مهم‌ترین چیز در زندگی آن‌ها است. آن‌ها ممکن است از یک دوست بسیار صمیمی جدا شوند. در این سن نوجوان باید وارد یک مدرسه جدید شود، درحالی‌که هیچ‌کدام از دوستان قبلی وی در این مدرسه جدید نیستند
و این مسئله برای نوجوانان بسیار مهم است.
از جروبحث با آن‌ها اجتناب کنید.
و استفاده از کلیشه‌هایی مثل «همه‌چیز خوب می‌شود» یا «زمان شفادهنده عالی است» نمی‌توانید با فرزندان شورشی خود صبحت کنید. بهترین راه برای آماده‌سازی نوجوانان جهت جابجایی به خانه جدید این است که به صحبت‌های آن‌ها گوش کنید و با نگرانی‌هایشان با احترام برخورد کنید. اجازه دهید آن‌ها بدانند که می‌فهمید که وضعیت دشوار است و شما باید بهترین راه‌حل را باهم پیدا کنید - اگر یک‌راه حل وجود دارد.
برای بهتر کردن تاثیر اسباب کشی در کودکان مهم است که گوش کنید، درک کنید.
و بالاتر از همه، به احساسات و آرزوهای نوجوان را احترام بگذارید.

چگونگی کاهش استرس و تاثیر اسباب کشی در کودکان روز جابجایی

روز جابجایی با بچه‌ها یک روز پر از تغییر است و تصمیم جابجایی در حال حاضر غیرقابل‌برگشت است. برای کاهش استرس و تاثیر اسباب کشی در کودکان یا نوجوانان اتاق جدید فرزندتان را بررسی کنید زیرا این کار باعث می‌شود کودک احساس امنیت بیشتری داشته باشد. به غذا خوردن و خوابیدن کودکان در خانه جدید توجه بیشتری کنید. اگر زمان کافی برای مراقبت از کودک را ندارید، از کسی - یک دوست، خواهر یا برادر یا پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان بخواهید در این زمینه به شما کمک نمایند.
چه مدت طول می‌کشد تا کودک به خانه جدید عادت کند؟
انتظار نداشته باشید کودک بتواند به‌طور مستقیم به مدرسه برود.
آن‌ها نیاز به زمان برای آشنایی با محیط جدید خود دارند.
برای رفتن به مدرسه یک دوره شش‌هفته‌ای جهت آشنایی با محیط جدید کاملاً طبیعی است. برای کاهش تاثیر اسباب کشی در کودکان و نوجوانان، شناختن معلمان جدید و آگاهی از وضعیت آن‌ها بسیار مهم است، مخصوصاً برای کودکان کم سن و سال‌تر. شما می‌توانید به کارکنان مدرسه در درک بهتر از کودکتان با دادن اطلاعاتی در مورد رفتار و وضعیت تحصیلی و دیگر ویژگی‌های کودک کمک نمایید.
اگر یک کودک با تنظیم محیط اطراف خود مشکل داشته باشد،
ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان دهد:

 • سردرد یا دل‌درد
 • افسردگی
 • تنهایی
 • نمرات پایین‌تر در مدرسه
 • رفتار ضداجتماعی مانند دروغ‌گوئی یا سرقت.

اگر بعد از یک یا دو ماه کودک با مدرسه جدید و خانه جدید خود سازگار نباشد،
والدین ممکن است از کمک حرفه‌ای یک مشاور برخوردار شوند.

آیا تاثیر اسباب کشی در کودکان می‌تواند مثبت باشد؟

حتی باربری به خانه‌ای دیگر هم می‌تواند یک تجربه مثبت برای کل خانواده باشد، و حمل‌ونقل اسباب و اثاثیه تنها دارای تأثیرات منفی روی بچه‌ها و بزرگ‌ترها نیست البته درصورتی‌که آن‌ها در مسیر درست قرار گیرند.
دلیل جابجایی لوازم به منزل نو ممکن است چیز خوبی باشد،
اما هر نوع تغییر نیاز به ارتباط و برنامه‌ریزی زیادی دارد.
و این امر می‌تواند روابط نزدیک‌تر را در خانواده ایجاد کند.
در این تغییر ناگهانی طبیعی است که درباره احساسات و انتظارات خود صحبت کنید. در طی فرایند حمل اثاث منزل به خانه جدید، والدین این فرصت را برای آشنایی بیشتر در مورد فرزندانشان، واکنش‌ها و احساسات آن‌ها پیدا می‌کنند. پس از یک باربری موفق، ممکن است آن‌ها متوجه شوند که فرزندشان مستقل‌تر شده است.
این می‌تواند مثبت‌ترین تاثیر اتوبار در کودکان و والدین آن‌ها باشد.


فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد