اصول رنگ ‌آمیزی خانه و نکات مهم در انتخاب رنگ‌ها

اصول رنگ ‌آمیزی خانه و نکات مهم در انتخاب رنگ‌ها

اصول رنگ‎آمیزی خانه و نکات مهم در زمان رنگ کردن کمک بسیار بزرگی برای ما هستند. رنگ‌آمیزی یکی از کارهای هیجان‌انگیزی است که می‌تواند تنوع بزرگی به وجود آورد. احتمالاً شما قصد جابجایی اثاثیه به خانه جدید را دارید و از رنگ خانه جدید خوشتان نمی‌آید و یا از رنگ‌های دیوارها و دکوراسیون خانه خود خسته شده‌اید و دوست دارید خانه خود را با رنگ‌های زنده و شاد رنگ آمیزی کنید باید بدانید که انتخاب رنگ برای دکوراسیون اهمیت زیادی دارد. یک رنگ‌آمیزی مناسب و با قیمت مقرون‌به‌صرفه می‌تواند تغییر خوب و بسیار بزرگی برای خانه شما باشد به شرط اینکه در رنگ کردن خانه خود دقت و توجه کافی را به کار ببرید شما می‌توانید از رنگ‌های خنثی یا دیگر رنگ‌ها استفاده کنید انتخاب رنگ قوانینی دارد.
که توجه به آن‌ها می‌تواند در زیبایی نهایی دکوراسیون خانه شما بسیار اثرگذار باشد.
با ما همراه باشید و با اصول رنگ‎آمیزی خانه آشنا شوید.

انتخاب آگاهانه رنگ‌ها مهم‎ترین اصول رنگ‎آمیزی خانه

هرگونه تغییر در ظاهر و دکوراسیون خانه هرچند که کوچک و اندک باشد باید با دقت و آگاهی انجام شود و پیش از انجام هر کاری خوب در مورد آن فکر کرده و اطلاعات کافی به دست آورید. رنگ کردن خانه نیز از کارهای مهمی است که نیاز به مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات دارد. انتخاب آگاهانه رنگ‌ها از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول رنگ‎آمیزی خانه است بنابراین از خود بپرسید که به چه رنگی علاقه دارید؟ و چه رنگ‌هایی بیشتر به خانه و دکوراسیون آن می‌آید؟
انتخاب رنگ سفید یا کرم یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین انتخاب‌ها است اما شما می‌توانید رنگ‌های جذاب دیگری را نیز انتخاب کنید. همیشه لازم نیست همه‌جا سفید و کرم باشد. رنگ‌های جدید و رنگ‌های سرد یا گرمی که در تضاد با رنگ‌های دکوراسیون شما هستند می‌توانند یک انتخاب خوب باشند. برای برجسته‌تر کردن بخشی از فضا  از رنگ متفاوتی نسبت به دیگر بخش‌ها استفاده کنید.

انتخاب رنگ برای خانه جدید

اصول رنگ‎آمیزی خانه و انتخاب رنگ مناسب برای خانه جدید به میزان زیادی به سلیقه شما بستگی دارد رنگ موردعلاقه شما ممکن است همان رنگی نباشد که در چیدمان فضا و دکوراسیون استفاده کرده‌اید. به احساسات خود اعتماد کنید و اگر به رنگ خاصی علاقه دارید می‌توانید از آن برای رنگ‌آمیزی خانه استفاده کنید.
اگر قصد اسباب کشی به خانه جدیدی را دارید باید در انتخاب رنگ مناسب دقت بیشتری داشته باشید. احتمالاً شما وسایلتان را بر اساس رنگ و طرح خانه قبلی‌تان خریداری کرده‌اید و اکنون که قصد رنگ کردن خانه جدید را دارید باید بدانید که رنگ موردنظر شما باید با وسایل خانه قبلی‌تان هم‌نشینی داشته باشد. بنابراین انتخاب رنگ خانه جدید می‌تواند از خانه فعلی کمی مشکل‌تر باشد. اما حمل‌ونقل اسباب و اثاثیه به یک‌خانه دیگر همواره تغییرات بزرگی را به وجود می‌آورد شما می‌توانید اثاثیه و وسایل جدیدی خریداری کنید و اثاثیه قبلی را بفروشید یا اهدا کنید.
توصیه می‌کنیم پیش از حمل اثاثیه به خانه جدید ابتدا رنگ‌آمیزی آن را انجام دهید تا با خیال آسوده‌تر بتوانید به چیدمان وسایلتان بپردازید.

انتخاب رنگ‌بر اساس تفکیک فضا

یکی از اصول رنگ‎آمیزی خانه که اهمیت بسیار زیادی دارد انتخاب رنگ در بخش‌های مختلف خانه است.
خانه ما به بخش‌های مختلفی تفکیک می‌شود که شامل:

  • اتاق‌خواب
  • سالن پذیرایی
  • آشپزخانه
  • راهرو
  • و ...

می‌باشد.
لزومی ندارد که شما یک رنگ خاص را برای تمام بخش‌های مختلف خانه به کار ببرید. بلکه همان‌طور که گفته شد تفکیک رنگ در قسمت‌های مختلف باعث می‌شود تا آن قسمت بیشتر به چشم آید بنابراین شما می‌توانید رنگ‌های موردعلاقه خود را در قسمت‌های مختلف خانه به کار ببرید.

هم‌نشینی با دیگر رنگ‌ها

پیش از به کار بردن رنگ در قسمت‌های مختلف حتماً از هم‌نشینی رنگ‌ها با یکدیگر مطمئن شوید. رنگ انتخابی‌تان را روی یک ورق کاغذ سفید امتحان کنید و آن را روی دیوارها و در کنار اشیای گوناگون حرکت دهید و ببینید که در کنار رنگ‌های دیگر چگونه جلوه می‌کند. هم‌نشینی رنگ‌ها از اصول رنگ‎آمیزی خانه است
و انتخاب نامناسب رنگ می‌تواند صحنه‌های ناهماهنگ و نازیبایی به وجود آورد.

توجه به نور و سایه در انتخاب رنگ

ای دیگر اصول رنگ‎آمیزی خانه توجه به نور است
در هر بخشی که قصد استفاده از رنگ خاصی رادارید آن را از در بخش‌هایی که دارای:

  • نور طبیعی
  • نور مصنوعی
  • سایه

و ...
است امتحان کنید و ببینید که چگونه به نظر می‌رسد می‌توانید با روشن‌تر یا تیره‌تر کردن رنگ آن را با نور هماهنگ کرده و به جذابیت آن اضافه کنید.

آماده کردن دیوارها برای رنگ‌آمیزی

پیش از به کار بردن رنگ حتماً دیوار را برای این کار آماده کنید.
هر نوع میخ , پونز و یا وسیله‌ای که برای آویزان کردن قاب و اشیای دیگر به‌کاربرده‌اید را از روی دیوار بردارید. شکاف‌ها را پرکنید و روی آن را سمباده بکشید. برای زیباتر شدن نهایی کار از بتونه استفاده کنید. اگر برای اولین بار است که دیواری را رنگ می‌کنید باید بدانید که سطوح خام قابلیت جذب رنگ بیشتری را دارند بنابراین از اصول رنگ‎آمیزی خانه این است که روی دیوارهای خام حتماً از بتونه استفاده کنید تا رنگ بهتر و آسان‌تر روی دیوار بنشیند. با این کار به میزان کمتری از رنگ نیاز دارید و در هزینه‌های رنگ‌آمیزی خانه‌تان صرفه‌جویی کرده‌اید.
همچنین رنگ پس از خشک شدن روی دیوار جلوه بهتری پیدا خواهد کرد.

تجهیزات مناسب رنگ آمیزی دیوارها

تجهیزات مناسب و رنگ باکیفیت

از دیگر اصول رنگ‎آمیزی خانه استفاده از تجهیزات مناسب برای رنگ کردن و نیز استفاده از رنگ‌های باکیفیت بهتر است. اگرچه این کار ممکن است در ابتدا هزینه کار رنگ‌آمیزی را افزایش دهد اما باید بدانید که این مسئله روی نتیجه نهایی کار شما بسیار اثرگذار است و کار شما پس از پایان تمیز و بدون نقص خواهد بود به‌طوری‌که خودتان از دیدن آن لذت برده و شگفت‌زده خواهید شد. اسباب و لوازم رنگ‌آمیزی شامل غلتک‌ها و برس‎های مناسب می‌باشد.
و استفاده از این ابزار باکیفیت باعث می‌شود تا رنگ بهتر به دیوار بچسبد.
و در پایان کار اثری از تارهای قلم‌مو روی دیوار باقی نماند
همچنین از شرّه کردن رنگ روی دیوار نیز جلوگیری می‌شود.

مشاوره با متخصصین

درصورتی‌که در انتخاب رنگ برای خانه خود تردید دارید پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص مشورت نمایید تا به شما در انتخاب رنگ مناسب کمک و راهنمایی نماید. اگر برای حمل بار در تهران و باربری اسباب منزلتان به خانه جدید نیاز به یک شرکت خدمات اسباب‌کشی دارید کافیست با اتوبار و باربری اطلس بار تماس بگیرید.


فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد